Oglądasz wiadomości wyszukane dla zapytania: Obliczanie wynagrodzenia do wypłaty

Temat: wynagrodzenie w czsie choroby ??
witam wszystkich

bardzo bym prosił kogoś kto się zna na tym temacie o podesłanie w jaki
sposób oblicza się wynagrodzenie osoby będącej 5 dni na chorobowym??

odrazu powiem ze średnie wynagrodzenie "na rękę" za ostatnie 6 miesięcy
wynosi 2000zl.

mój pracodawca dosyć enigmatycznie to tłumaczy ze wynagrodzenie oblicza się
w następujący sposób

2000 dzielę przez ilość dni w danym miesiącu (30) mnoży przez 80% oraz przez
ilość dni choroby (5) z czego oblicza się przysługuje pieniędzy za 5 dni
choroby

następnie 2000 dzieli przez ilość dni roboczych (22) w danym miesiącu mnoży
przez ilość dni przepracowanych (17) otrzymuje w ten sposób ile jest do
zapłacenia za dni przepracowane

dodaje obydwie te kwoty i otrzymuje moją wypłatę.

czy sposób obliczenia jest PRAWDZIWY ??????
czy jest on na jakiejś stronie internetowej podany gdzie mogę go zobaczyć
?????
a jeśli jest on nieprawdziwy to proszę jeszcze raz o przesłanie mi sposobu
obliczania mojego wynagrodzenia za ten przykładowy miesiąc

wielkie dzięki za pomoc

pozdrawiamTemat: brak wynagrodzenia za okes choroby
Myślę, że taka odpowiedź powinna być wystarczająca:

Podstawą obliczania wynagrodzenia chorobowego jest wynagrodzenie pracownika ustalane według zasad obowiązujących przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (art. 92 § 2 KP). Oznacza to, że do ustalania podstawy obliczania wynagrodzenia chorobowego stosuje się przepisy ustawy z 25.6.1999 r. odnoszące się do ustalania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego - tzn. przepisy rozdziału 8 pt. ?Zasady ustalania podstawy wymiaru zasiłków przysługujących ubezpieczonym będącym pracownikami?. Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego pracownikowi stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Zasada ta dotyczy to wszystkich pracowników, bez względu na zasady wynagradzania. Sposób liczenia podstawy jest szczegółowo określony w ww. ustawie. Po ustaleniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy ją pomnożyć przez wskazaną w art. 92 § 1 KP stawkę procentową, po czym podzielić przez 30, a następnie pomnożyć przez liczbę dni choroby (art. 36 ust. 3 ustawy z 25.6.1999 r.) wliczając do tych dni także dni choroby przypadające na dni wolne od pracy. Wynagrodzenie chorobowe wypłacane jest bowiem za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy (art. 92 § 2 KP).

źródło: GAZETAhttp://gazetapraca.pl/gaz...41,4519962.html

Temat: L4 w ciąży
Mili19, powiem Ci szczerze że nei powinnaś dostac mniej moze troszkę gdyż podstawa opodatkowania jest większa ze względu na to iż z zasiłku nie potrąca Ci się składek na ubezpieczenia społeczne. Nie będę Ci tu wyliczać wynagrodzenia jakie powinnas dostac bo musiałabym znac twoje brutto z ostatnich 12 miesiecy dokładne daty zasiłków wynagrdzeń kiedy wynagrodzenei jest wypłacane ze względu na zmiane wielkości składek opd lipca itd.
A to ze chorobowe obejmuje niedziele i soboty oki tylko pamiętaj ze średnią do obliczania wynagrodzenia bądź zasiłku chorobowego dzieli przez 30 dni a nie przez ilość dni pracujących .
Napewno Cię nie "wykiwają" w pracy nie martw się jak dostaneisz pasek posprawdzaj sobie jaką średnią do obliczenia tego wynagrodzenia Ci przyjeli i porównaj tą z wynagrodzenia chorobowego powinna być taka sama.Temat: WYNAGRODZENIE 100,00 BRUTTO - ILE DO WYPŁATY
Umowa o pracę na kwotę 100,00 /1/8 etatu/. Jak będzie przebiegało obliczenie wynagrodzenia do wypłaty /przy uwzględnienu k.u.p., skł.na ubezp.społ.,zdrowotne, i podatek/ Dzięki za pomoc.Temat: niepełny miesiąc
przy obliczaniu wynagrodzenia pracownika zatrudnionego na pełen etat od 20.04.2009r. symfonia obliczyła, tak jakby limit godzin m-ca wynosił 176, (zazn. w inicjaliz. kalend. 13.04 jako święto.. kwiecień to przecież 168...
[Wynagrodzenie wypłacane z dołu (10-go maja)]
Skąd to wyliczenie? Proszę o pomoc...gdzie popełniłam błąd...?Temat: Źle liczone składki ZUS przy dwóch listach
Witam,

System KP OrCom+ wylicza składki ZUS od sumy wynagrodzeń. Odbywa się to w następujący sposób:
Przy naliczaniu listy system sprawdza, czy w archiwum znajdują się inne wypłaty z naliczonymi składkami dla danej osoby. Jeżeli znajduje taką wypłatę, oblicza kwotę do oskładkowania z obu list, wylicza składkę, odejmuje kwotę składek, które znajdują się już w archiwum, a różnicę wprowadza na drugiej liście. Przy takim sposobie liczenia nie powinno być żadnych różnic w Płatniku.
Jeżeli jednak różnice takie pojawiły się i - jak Pan pisze - pierwsza lista na pewno była w archiwum, to błąd może tkwić w metodzie dla listy "Dodatkowe Wynagrodzenie Roczne (Trznastka)". Być może posiada Pan jakąś starą wersję tej metody, która nie uwzględniała sumowania składek.
W związku z tym, że w poprzednim poście napisał Pan, że nie posiada w bazie zdefiniowanej nieobecności z powodu choroby dla sędziów, wnioskuję, że baza nie była już dawno aktualizowana. Sugeruję kontakt z osobą z Działu Wdrożeń.
Na wszelki wypadek w folderze "Pomoc/KP_Trzynastka" umieszczam dla Pana metodę dla listy 00150 Trzynastka (plik tekstowy z samą metodą).
Pozdrawiam,

AdminTemat: jak pracodawca płaci za urlop?
Witam wszystkich.
Pracuję w zadaniowym systemie pracy i płacy czyli mam jakąś tam pensję zasadniczą plus pensję za wykonane "zadania"- w praktyce jest to drugie tyle co pensja zasadnicza a od jednego i drugiego członu wynagrodzenia potrącane są takie same składki.
Czy idąc na urlop np na cały miesiąc pracodawca zobowiązany jest wypłacić mi tylko pensję podstawową czy też średnią z całości z 3 lub 12 miesięcy?
W kadrach powiedziano mi że w tej firmie płaci się tylko podstawę a pozostały człon pensji to tylko premia zadaniowa więc nie muszą jej płacić.
Czy słusznie? W kodeksie pracy w art. 172 KP napisane jest że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie jakie by otrzymywał gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających urlop lub w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
Jak interpretować ten artykuł?Temat: Teraz problem ze skł ZUS
Wynagrodzenie wylicza się "za miesiąc", natomiast przy obliczaniu wysokości składek na ubezpieczenie społeczne, zdrowotne, FP, FGŚP oraz pdof ważny jest moment wypłaty, czyli data wypłaty wynagrodzenia. Skoro wypłata nastąpi w styczniu 2004 - składki naliczamy wg zasad ustalonych dla roku 2004.Temat: wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy
wiem,ze to bylo walkowane.Ale ja jestem lekko przybita.
1)Prosze was powiedzcie mi jak sie oblicza w/w wynagrodzenie.Wiem ze bierze sie wynagrodzenie z 3 miesiecy poprzedajacych urlop i...i co dalej?
2)czy jezeli pracownik nie wykorzysta urlopu to moge mu ten urlop przeniesc na nastepny rok i czy potem one sie sumuja?(z poprzedniego roku + obecny? )
3)i jeszce jedno pytanko: czy to prawda ze jezli pracownik ma dluzszy urlop niz 14 dni to musze mu wyplacic dodatekz funduszu socjalnego?

Wiem ze jestem troszke nie doinformowana,ale błagam helpTemat: Odprawa emerytalna!PILNE
Pracownik (nauczyciel) ma rozwiaznaą umowę z dniem 31 października w związku z przejściem na emeryture. Mam wypłacić mu 3 miesieczne ostatnio pobierane wynagrodzenie. Obliczam mu jak ekwiwalent za urlop ale co z godzinami ponadwymiarowymi jeśli przy obliczniu ewkiwalentu bierze się miesiąc poprzedzjacy miesiac wykorzystania urlopu czy tu tak samo czyli nie biorę października pod uwagę!
A wogóle kiedy moge wypąłcić tę odprawę!Temat: kupno sprzedaż wirtualnych punktów?


 Nie widzę przeciwwskazań.
 Nie znaczy ze na pewno ich nie ma :), ale na mój gust... OK.
 Oczywiście przychody (na mój gust) podatkowo zdecydowanie
kwalifikują się do "przychodów z praw majątkowych" (fakt uzyskiwania
ich w wyniku umowy o dzieło temu nie przeszkadza).[...]
§ 5
Przyjmujący zamówienie zbywa się po wykonaniu dzieła praw majątkowych
i autorskich do dzieła, oraz zgadza się na dalszą obróbkę dzieła,
połączenie dzieła z innymi dziełami oraz dalszą odsprzedaż dzieła
przez zamawiającego.
§ 6
Strony umowy ustalają, iż wynagrodzenie za dzieło będzie wypłacane w
częściach, co miesiąc, w wysokości zależnej od procentowego udziału
dzieła w osiągnięciu przychodu z dalszej odsprzedaży dzieła przez
zamawiającego. Warunkiem wypłacenia części wynagrodzenia jest
osiągnięcie wysokości wynagrodzenia powyżej 50 zł. W przypadku nie
osiągnięcia tej kwoty w danym miesiącu, część wynagrodzenia przechodzi
na następny miesiąc.
[...]

A wynagrodzenie co miesiąc obliczam wg. wzoru:
Przychod = Osiągnięty przychód w danym miesiącu - 50% (koszty
osiągnięcia przychodu - prawa autorskie)
Wynagrodzenie = Przychod - zaliczka 19% na podatek dochodowy

Wynagrodzenie wysyłam wykonawcy, ale po przysłaniu mi przez niego
rachunku, prawda? Sumę wynagrodzenia wrzucam do kolumny 10 w KPiR,
vatu nie odliczam.

Zaliczkę wpłacam co miesiąc do US, na drugi rok wysyłam wykonawcy i do
US wykonawcy Pit8B.

Chyba będzie wszysko ok, prawda?

Temat: Jak traktują pracownika w BRW

Kryzys,Kryzys,Kryzys,nie zapowiada sie panowie na poprawe w tym roku,poprostu Kryzys,Kryzys,Kryzys a wyplatki bardzo sie skurcza za 800zl bedziecie robic wsioki,kryzys kryzys kryzys,ale co wam tam wiesnioki kury po podwurku chodza to kryzys dla was niestraszny,jutro bije swinke hahaha,kryzys wsioki kryzys wiesniak bedzie robil za 400zl jak parobek ,poprostu idzie odwalic panszczyzne,wiesniaki do pługa,KRYZYS,KRYZYS,KRYZYS,KRYZYS,KRYZYS!!!!!!!!!!!! CO by to BRW zrobilo gdyby tych chlopow ze wsi niemialo,wiesniaka zawsze poznac bo mu słoma z butow wystaje i zawsze guwnem śmierdzi,no to bic te świnki wsioki,kryzysssss kryzys Wysokość odprawy zależy od tego, jak długo pracownik był zatrudniony u pracodawcy. Jeśli pracował krócej niż 2 lata – należy wypłacić odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat – przysługuje mu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Gdy pracował dłużej niż 8 lat - należy wypłacić odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia (art. 8 ww. ustawy).

Wysokość odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy i nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2008 r. - kwoty 16 890 zł.Temat: Jak traktują pracownika w BRW

nie ma ba nasz błyskotliwy kierownik z H37 oddaje najlepsze roboty na inne hale a swoich ludzi wysyła na bezpłatny Bedą zwolnienia!!!!!Wysokość odprawy zależy od tego, jak długo pracownik był zatrudniony u pracodawcy. Jeśli pracował krócej niż 2 lata – należy wypłacić odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat – przysługuje mu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Gdy pracował dłużej niż 8 lat - należy wypłacić odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia (art. 8 ww. ustawy).

Wysokość odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy i nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2008 r. - kwoty 16 890 zł.Temat: Jak traktują pracownika w BRW

to się zwolnij Bedą zwolnienia!!!!!Wysokość odprawy zależy od tego, jak długo pracownik był zatrudniony u pracodawcy. Jeśli pracował krócej niż 2 lata – należy wypłacić odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat – przysługuje mu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Gdy pracował dłużej niż 8 lat - należy wypłacić odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia (art. 8 ww. ustawy).

Wysokość odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy i nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2008 r. - kwoty 16 890 zł.Temat: Jak traktują pracownika w BRW

Panowie nie ma żartów duża firma meblarska z Krosna Nowy Styl zamierza zwolnić 20% swojej załogi, a to podobno jest około 700 osób. Zaczyna się sajgon.

NIE PĘKAJ!! NIE TA FIRMA TO INNA!! NA TARTAKU ŚWIAT SIE NIE KOŃCZY!! Wysokość odprawy zależy od tego, jak długo pracownik był zatrudniony u pracodawcy. Jeśli pracował krócej niż 2 lata – należy wypłacić odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat – przysługuje mu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Gdy pracował dłużej niż 8 lat - należy wypłacić odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia (art. 8 ww. ustawy).

Wysokość odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy i nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2008 r. - kwoty 16 890 zł.WALCZMY O SWOJETemat: Prawidłowe księgowanie ZUS w KPIR za siebie i pracowników - zasady ogólne

| Jeśli gdzieś powyżej jest błąd - proszę o informację ;)
Nie chce mi sie tego czytac, ale powinno byc tak:
Wynagrodzenia brutto w wysokosci brutto w grudniu - o ile byly wyplacone w
grudniu lub w styczniu jesli byly wyplacone w styczniu (z data wyplaty).
Spoleczne za Ciebie w koszty w styczniu (lub do odliczenia przy obliczaniu
zaliczki), za pracownikow (czyli 9,75% eme + 4,5% ren + wyp) tylko i
wylacznie w koszty w styczniu (z data 15 stycznia) - jak w koszty to i to to
bym jedna kwota wrzucil - ewentualnie dolaczajac wyliczenie do dokumentow,
gdyz sila rzeczy sumy z deklaracji oraz przelewu nie beda sie zgadzac z
wpisem)
Fundusz pracy za Ciebie, oraz FP i FGŚP za pracownikow (mozna jednym wpisem)
w koszty w styczniu z data 15 stycznia.
Zdrowotne Twoje w wysokosci 7,75% podstawy uwzgledniasz przy obliczaniu
zaliczki nie wpisujac tego w KPiR nigdzie (mozna sobie zrobic tabelke w
ktorej sobie bedziesz rozpisywal odpowiednie kwoty narastajaco od poczatku
roku).
Pozostalych 1,25% zdrowotnego nie uwzgledniasz nigdzie.


podsumowywując:
-wynagrodzenie powinno być wpisane w KPIR w dniu wypłaty
ZUS wpisuje w miesiącu zapłaty(czyli np w styczniu wpisuje za
grudzień)
-fundusze za siebie i za pracowników(tylko w części płaconej przez
mnie) wpisuje do KPIR,
to robie w 2 pozycjach dołączając do dokumentów zestawienie oddzielnie
za pracowników i oddzielnie za siebie - nie może tak być?
-zdrowotne uwzględniam tylko przy obliczaniu zaliczki - nie wpisując
do KPIR
-1,25% zdrowotnego nigdzie nie uwzględniam
-0,1% FGŚP nigdzie nie uwzględniam
Temat: wiem ze macie juz dosc tego tematu, zapewniam ze ja tez - j
Olu te sprawy reguluje Zarządz. Min. Pracy i Pol. Socj. z dnia 23.12.1989 r. w sprawie ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających do nagrody jubileuszowej oraz zasad jej obliczania i wypłacania. (Mon. Pol. Nr 44, poz. 358)

§ 8. 1. Podstawę obliczenia nagrody stanowi wynagrodzenie przysługujące pracownikowi w dniu jej wypłaty, a jeżeli dla pracownika jest to korzystniejsze - wynagrodzenie przysługujące mu w dniu nabycia prawa do nagrody. Nagrodę oblicza się według zasad obowiązujących przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Temat: Przerwa międzysezonowa
Może i spamuję ale nie chcę zrobić błędu.Proszę o zaznaczenie poniżej kiedy włączyć trening np:kondycji i kiedy przełączyć na dotychczasowy trening.

Pomiędzy sezonami.
Po 14 i ostatnim meczu ligowym rozpoczyna się tzw. "głupi sezon". Oto jego rozkład:

tydzień 14
niedziela-ostatni mecz ligowy bonus za najlepszego strzelca w lidze jest wypłacany zaraz po ostatnim meczu ligowym.Możesz zmienić nazwę klubu.
środa-towarzyski

tydzień 15*
niedziela-awanse i spadki, wypłacane są bonusy za pozycję w lidze.Możesz zmienić nazwę klubu lub region.
środa-towarzyski

tydzień 16*
niedziela-nie ma meczy resetowane są nastroje:confidence, teamspirit, sponsorzy, kibice.
poniedziałek-gracze starzeją się o rok,obliczane są nowe wynagrodzenia dla zawodników, resetowane są żółte i czerwone kartki.
środa-pierwszy mecz pucharowy lub towarzyski.

tydzień 1
nowy sezon.Temat: wynagrodzenie minimalne
Czy pracodawca ma obowiązek stosować wszystkie obliczenia naleznego wynagrodzenia w odniesieniu do płacy minimalnej ogłoszonej w dzienniku ustaw? Czy sa od tego jakieś wyjątki? Piszę dlatego, bo mój -już były- pracodawca w ubiegłum roku dopiero od lipca płacił wynagrodzenie w odniesieniu do płacy minimalnej ogłoszonej w styczniu 2005 r. W tym roku zaś płaci wszystkie składniki w odniesieniu do płacy 849 zł (to wysokośc z roku ubiegłego). Jak i czy jest możliwośc wyegzekwowania wypłaty zaległej różnicy wraz z należnymi odsetkami?Temat: Wynagrodzenie za czas choroby
1000-18,71%:30=27,10 27,10 x 80% = 21,68 -wynagrodzenie brutto za 1 dzień chorobowego

21,68 x 29 = 628,72 - wynagrodzenie chorobowe
628,72 brutto
628,72x 7,75%=48,49 -zdrowotne odliczane
628,72x 0,50%=3,14 - zdrowotne nieodliczane
628,72 - 102,25= 526 - podstawa obliczenia pod.
526x19%-44,17=55,77-podatek
55,77-48,49=7,30-zaliczka na podatek za 05/2004

628,72-7,30-51,63=569,79-kwota netto (do wypłaty)
Temat: Z innej beczki, ale proszę o pomoc
witam. nominał godzin moze różnić się w poszczególnych miesiącach. w grudniu nominał godzin dla pracownika pracujacego na pełen etat wynosił 152godz. więc jesli przepracowałaś 152 godz. w grudniu to pracodawca ma obowiązek wypłacić Ci pełne wynagrodzenie.
A tak się liczy nominał dla danego miesiąca:
"Art. 130.

§ 1. Obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, ustalany zgodnie z art. 129 § 1, oblicza się:

1) mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

2) dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

§ 2. Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. "
Pokaż to księgowej, to cytat z Kodeksu Pracy.
Co to za księgowa, która ma problemy z liczeniem:)
Pozdrawiam!Temat: Podwyżki w 2007 roku
Wczoraj to jest 23.04.2007r. , odbyło sie kolejne spotkanie Związków Zawodowych z Zarządem Spółki , które zakończyło długotrwałe pełne napięć, przez co przeciągające sie negocjacje płacowe.
Jednym z punktów jest wprowadzenie z dniem 01.05.2007r, podwyżek kwotowych naszych stawek zasadniczego zaszeregowania o 60 zł na pracownika.
Kolejnym punktem porozumienia są ustalone nagrody finansowe - wypłacone przez fundusz płac : w miesiącu maju- 400 zł , czerwcu- 400 zł, oraz w listopadzie- 400 zł ( wraz z wypłatą nagrody kwietniowej -jest kwota 1600 zł) Dla przypomnienia dodam ,że wszystkie kwoty wypłacone przez fundusz płac budują nam "bazę" wyjściwą do obliczania współczynników na rok następny.
Na wzór roku poprzedniego w III/IV kwartale bieżącego roku nastąpi weryfikacja , realizacji dopuszczalnych wskaźników wzrostu naszego wynagrodzenia i w razie rozbieżności upomnimy się o dodatkowe gratyfikacje.
Jednoczesnie Wszyscy musimy wziąć wzgląd na sytuację jaka panuje w Spółce ( ograniczenie zleceń- przez co przychodów , zmina umów dzierżawnych, przygotowanie do akredytacji oraz potencjalne połączenie z Centralnym Laboratorium JSW)Temat: wynagrodzenie w czsie choroby ??


jest to juz coś za co wielkie dzieki ale to dopiero połowa mojego
wynagrodzenia ( ta za czas nieobecności) niestety nienatknąłem się na
nic o kwocie jaką powinienem dostać za przepracowany czas :(


Sądzę, że obliczanie tego zależne jest od formy
wypłaty, tzn. czy płacone masz za godziny, akord
lub czy jest to stała, miesięczna pensa?.

Temat: umowa o dzielo a skaldki ZUS i podatek dochodowy
W opisanym przypadku umowa o dzieło nie będzie podlegała składkom na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne.
Przykład:
Załóżmy, że wynagrodzenie z tej umowy będzie opiewało na kwotę 1000 zł brutto. Obliczenia będą przedstawiały się następująco:
1. Wynagrodzenie brutto: 1.000 zł
2. Koszty uzyskania przychodów (zakładamy, że nie jest to dochód z tytułu praw autorskich): 1.000 zł x 20% = 200 zł.
3. Podstawa opodatkowania: 1.000 zł - 200 zł = 800 zł
4. Zaliczka na podatek dochodowy: 800 zł x 19% = 152 zł
5. Kwota do wypłaty: 1.000 zł - 152 zł = 848 zł.

Reasumując: W powyższym przykładzie płatnik potrąci Pani kwotę 152 zł tytułem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych i otrzyma Pani kwotę 848 zł. W tym przypadku nie ma obowiązku płacenia składek ZUS.Temat: Prawidłowe księgowanie ZUS w KPIR za siebie i pracowników - zasady ogólne


Jeśli gdzieś powyżej jest błąd - proszę o informację ;)


Nie chce mi sie tego czytac, ale powinno byc tak:

Wynagrodzenia brutto w wysokosci brutto w grudniu - o ile byly wyplacone w
grudniu lub w styczniu jesli byly wyplacone w styczniu (z data wyplaty).
Spoleczne za Ciebie w koszty w styczniu (lub do odliczenia przy obliczaniu
zaliczki), za pracownikow (czyli 9,75% eme + 4,5% ren + wyp) tylko i
wylacznie w koszty w styczniu (z data 15 stycznia) - jak w koszty to i to to
bym jedna kwota wrzucil - ewentualnie dolaczajac wyliczenie do dokumentow,
gdyz sila rzeczy sumy z deklaracji oraz przelewu nie beda sie zgadzac z
wpisem)
Fundusz pracy za Ciebie, oraz FP i FGŚP za pracownikow (mozna jednym wpisem)
w koszty w styczniu z data 15 stycznia.
Zdrowotne Twoje w wysokosci 7,75% podstawy uwzgledniasz przy obliczaniu
zaliczki nie wpisujac tego w KPiR nigdzie (mozna sobie zrobic tabelke w
ktorej sobie bedziesz rozpisywal odpowiednie kwoty narastajaco od poczatku
roku).
Pozostalych 1,25% zdrowotnego nie uwzgledniasz nigdzie.

Pozdrawiam
SDD

Temat: Nie-solidarność
Dla wyjasnienia tylko
Nieprawdą jest, iz urlop nauczycielski obliczany jest jak urlop wypoczynkowy (tzn na zasadzie średniej z ostatnich 12 m-cy. ). Nauczyciel pobiera wyłacznie placę zasadnicza.
Urlop dla poratowania zdrowia traktowany jest na równi z L-4 tzn uznawany jest jako okres bezskladkowy.
Skoro - jak piszesz.. co 40 nauczyciel jest na urlopie oznacza to że jednocześnie korzysta z niego 2,5 % nauczycieli. Proste obliczenie pozwala stwierdzić, że ( zakładajac srednio trzydziestoletni staż pracy ) przecietny nauczyciel wykorzysta ok. 9 miesiecy urlopu w czasie calej kariery zawodowej...
Tak sie mają odpowiednio obrobione dane prasowe do rzeczywistosci.

P.S. Nowela ustawy ma wprowadzić wynagrodzenie za urlop dla poratowania zdrowia na poziomie wyplat zwolnienia.. to jest 80 % placy zasadniczej
Temat: ratunku- chorobowe
Zasiłek chorobowy w przypadku niezdolności do pracy przypadającej na okres ciąży wynosi 100% podstawy wymiaru. Co istotne. wynagrodzenie chorobowe obliczane jest według zasad, które obowiązują przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego Wypłacane jest za każdy dzień niezdolności do pracy, łącznie z dniami wolnymi od pracy.
Jezeli ma stałe wynagrodzenie czyli 849 zł to chorobowe musisz wyliczyc tak:
849 - składki czyli 158,85 = 690,15
690,15 / 30 = 23,01 * 16 = 368,16 to jest kwota brutto chorobowego.

Jezeli jest zmienne to podstawe chorobowego stanowi 12 miesiecy poprzedzajacych chcorobe.Temat: Kurator społeczny, czy to nie relikt ?
Przeliczcie sobie stawkę za nadzór/dozór przez godziny pracy w miesiącu jakie temu poświęcacie łącznie z czasem wypisywania kart czynności i każdemu wyjdzie zadowalająca suma, można iść na budowę tam mają do 8zł na godzinę.

Z tego co wiem to każdy nadzór/dozór jest obliczany osobno i za każdy jest inna kasa - w zalezności od zaangażowania kuratora i stopnia trudności sprawy po czym suma tych co daje nam kwotę do wypłaty.

Teraz jest kasa 2-4% kwoty bazowej po zmianie ustawy bedzie do 2% wiec kto wtedy będzie zadowolony, nalezy sie cieszyc z tego co jest. Teraz mamy model kurateli społeczno-zawodowej, ale będzie zawodowo-społeczna co widać po ilości etatów w okręgach wiec z czasem kurator społeczny moze sie okazać niepotrzebny io kasie mowy nie bedzie.
kurator społeczny wykonuje mase dobrej pracy i woadomo ze powienien otrzymac godziwe wynagrodzenia ale jak sie nie da trza sie cieszyc z tego co sie ma bo to zawsze jakis grosz bez podatku wiec z tego tez sa dodatkowe korzysci jak nie zwiekszajaca sie grupa podatkowa
ja jestem społecznym i ciesze sie ze mam tyle ile mam bo mogłbym tego nie miec wcale i co było by wtedy. policzcie sobie tez ile zarabia zawodowy i ile on ma pracy: 25 nadzorow/dozorów własnych , wywiady jednorazowe do sprawy i inne na zlecenie sądu, kuratorzy społecznie oraz ich sprawy wiec na nasza odpowiedzialnosc i obowiazki w porownaniu z zawodowymi mamy kokosy, - i teraz juz mam pewny linczTemat: Potrzebuję informacji o wakacyjnym
Pracownik w Holandii uprawniony jest do dodatku wakacyjnego w wysokosci +/- 8% podstawy wynagrodzenia. Jak wakacyjne jest/bedzie wyplacane powinno znajdowac sie w umowie jaka maz podpisywal...nalezy sprawdzic czy byl obliczany w skali miesiecznej i wyplacany razem z miesieczna pensja czy tez w skali rocznej i moze byc wyplacony raz do roku.

PZDRTemat: różne kwoty na wydruku komputerowym prz tej samej kwocie bru
Zrobiliśmy "próbne" zestawienie wynagrodzeń na programie komputerowym, który obsługuje księgowość szkół w naszej gminie i okazuje się, że przy tej samej kwocie brutto np.225zł daje kwotę do wypłaty raz 151,91, drugi raz 151.90, albo jeszcze 151,89zł. Okazuje się, że obliczając "procenty" od różnych kwot zaokrągla 5 na trzecim miejscu po przecinku raz w górę raz w dół. I stąd te różnice!! Dalej w takiej postaci rozliczany jest ZUS i podatek. I w zestawieniu, które mamy przygotować widać te groszowe różnice.Co z tym "fantem" zrobić? Nie chcę czekać na wytknięcie ze strony księgowości w ROK-U a potem w CEO, bo nie mam czasu na ciągłe korekty. Proszę o pilną
odpowiedż.Temat: Czy Donald Tusk to dobry kandydat na Prezydenta RP???
Za polityka:

Podatki
Okej... z czego pokryją te braki podatkowe? Pieniadze dodrukują?
- ulgi aktywizacyjne dla nowo zatrudnionych;
- likwidacja składki na Fundusz Pracy.

I np. na te wydatki:
- spłacenie długów wobec pracowników z tytułu ustawy 203;
- poprawa sytuacji pacjenta

POWTORZE TO:
- pracodawcy zwolnieni z części składki ubezpieczeniowej (rentowa – 13 proc. wynagrodzenia);

Co tzn.: Ano tyle, ze pracownicy poniosą cały cięzar skladki rentowej, co oznacza spadek wyplaty na rekę dla pracownika... czyli nizsze zarobki dla wszystkich poza pracodawcami. Latwo policzyc, ze twoje obliczenia sa nader optymistyczne. Jakby podniesc kwote wolna to wszyscy by zyskali.Temat: Plany na nadchodzący sezon.
tydzień 14 niedziela ostatni mecz ligowy
bonus za najlepszego strzelca w lidze jest wypłacany zaraz po ostatnim meczu ligowym. możesz zmienić nazwę klubu
środa towarzyski

tydzień 15 niedziela awanse i spadki, wypłacane są bonusy za pozycję w lidze możesz zmienić
nazwę klubu lub region
środa towarzyski

tydzień 16 niedziela nie ma meczy
resetowane są nastroje: confidence, teamspirit, sponsorzy, kibice
poniedziałek gracze starzeją się o rok
obliczane są nowe wynagrodzenia dla zawodników, resetowane są żółte i czerwone kartki
środa pierwszy mecz pucharowy lub towarzyski

tydzień 1 nowy sezonTemat: Polisa posagowa PZU jak walczyĂŚ? ProszĂŞ o rady:)
Miałam bardzo podobną sytuację. Z tym , że u mnie polisa została załozona w
1980r na 20 lat równiez i kwota, którą wyliczyło mi PZU po tych 20 latach
wynosiła 1543 zł. A wg Polisy miała wynosić 50.000,- zł. W każdym razie
zdawałam sobie sprawę, że wartość pieniądza uległa zmianie przez 20 lat i nie
dostanę tyle, ale 1540 zł, to lekka przesada. Zrobiłam więc tak:
po pierwsze zadzwoniłam do rzecznika praw ubezpieczonych w Warszawie, gdzie
podpowiedzieli mi kolejnośc postepowania. Najpierw odwołałam się do przezesa
PZU, nie kierownika danej placówki, tylko PREZESA. Skutek: podwyższenie polisy
do 5.000 zł. Nadal mnie to nie satysfakcjonowało. W porozumieniu z adwokatem
obliczyłam kwotę, którą moim zdaniem powinnam była dostać tj. ok.20.000 zł .
Obliczenia zostały oparte na średnim wynagrodzeniu. Ale sąd powołał biegłego i
biegła nieco inaczej wyliczyła sumę. Wyszło około 1.500 zł powyżej tej co
oferowało PZU czyli ok. 6.500. Ponieważ jednak rozprawa ciągnęła się ok. 1,5
roku, a ja wnioskowałam o odsetki ustawowe od dnia wniesienia sprawy do sądu,
to te odsetki ( wówczas ok. 30%) sprawiły, że w sumie do wypłaty wyszło ok.
9.000 zł.
Tak to było u mnie. Nie odwoływałam się dalej
Temat: Halszka
Pracownik otrzymuje m-czne wynagrodzenie,czasem dostanie premię uznaniwą (mniej więcej raz na kwartał)czy przy obliczaniu wynagr za urlop muszę wziąć tą premię czy mogę wypłacić "wynagrodzenie jakie by otrzymał gdyby w tym czasie pracował"(art.172 kodeksu pracy)???Temat: obliczanie wynagrodzenia chorobowego
witam wszystkich serdecznie,
mam pytanko - pracownik ma wypłacane co kwartał nadgodziny. Zachorował. Czy powinnam wliczyć nadgodziny w podstawie wyliczenia chorobowego?
Dziekuje za każda podpowiedzTemat: podpis-pit-4
Na tej deklaracji widnieje podpis osoby odpowiedzialnej za terminowe obliczenie i pobranie podatku(rubryka 57).

Czy w związku z tym można tę osobę wskazać jako odpowiedzialną z zakresu prawa pracy jako odpowiedzialną za terminowe wypłaty wynagrodzeń(do celów dowodowych).
Temat: Wynagrodzenie płacone nie terminowo a obliczanie ZUS
Wynagrodzenie nie jest płacone terminowo np. wynagrodzenie za m-ce V i VI br. zostało wypłacone dopiero w m-cu X br. Czy ZUS obliczamy i zaliczamy w k.u.p. do każdego m-ca?, czy dopiero w m-cu wypłaty tj. X br.?Temat: ratunku- chorobowe
a wypłatę za resztę miesiąca obliczasz jak niżej
849:30x16=452,80
849-452,80=396,20 - jedt wo wynagrodzenie brutto za pozostałą częśc miesiącaTemat: Halszka
Składniki wynagrodzenia
Sposób ustalania wynagrodzenia za urlop zależy od składników wynagrodzenia pracownika. Jeżeli pracownik wynagradzany jest według składników stałych (otrzymuje stałe wynagrodzenie określone stawką miesięczną), wynagrodzenie za urlop ustala się w wysokości przysługującej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu. Ustalenie wysokości takiego wynagrodzenia nie sprawia raczej kłopotu. Trzeba tylko pamiętać, iż zgodnie z par. 6 cytowanego rozporządzenia wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem:
• jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
• gratyfikacji (nagród) jubileuszowych,
wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego, a także za czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
• ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
• dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
• nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
• odpraw emerytalnych lub rentownych albo innych odpraw pieniężnych,
wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.
Przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego nie uwzględnia się również wynagrodzenia, jakie pracownik otrzymuje z tytułu świadczenia usług na rzecz pracodawcy na podstawie umów cywilnoprawnych (zlecenie, umowy o dzieło). Wynagrodzenie takie w myśl przepisów kodeksu pracy nie jest bowiem wynagrodzeniem za pracę.
Obliczając wynagrodzenie urlopowe powinno się zatem brać pod uwagę wszelkie składniki wynagrodzenia i inne świadczenia związane z pracą, jakie przysługują pracownikowi na podstawie przepisów płacowych obowiązujących u danego pracodawcy, poza wyraźnie wymienionymi w par. 6 cytowanego rozporządzenia.
Temat: rozwiązanie umowy a zaległy urlop


Czy  rozwiązanie przeze mnie umowy na czas nieokreślony, zakład
ma mi wypłacić ekwiwalent za zaległy urlop /21 dni/ ?
Z góry dziękuje za odpowiedź.


a za jaki rok ???? (to na początek), bo może chodzi Ci o 2004 ????

a to później z kodeksu pracy:

Art. 171. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub
w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi
przysługuje ekwiwalent pieniężny.
§ 2. uchylony
§ 3. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o
którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu
w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej
umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu
lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Art. 172. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by
otrzymał, gdyby w tym czasie pracował.. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą
być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy
poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania
wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
Art. 172.1. § 1. Jeżeli pracodawca na podstawie odrębnych przepisów jest
obowiązany objąć pracownika ubezpieczeniem gwarantującym mu otrzymanie
świadczenia pieniężnego za czas urlopu, pracownikowi nie przysługuje
wynagrodzenie przewidziane w art. 172 lub ekwiwalent pieniężny, o którym
mowa w art. 171.
§ 2. Jeżeli świadczenie pieniężne za czas urlopu, o którym mowa w § 1, jest
niższe od wynagrodzenia przewidzianego w art. 172 lub od ekwiwalentu
pieniężnego, o którym mowa w art. 171, pracodawca jest obowiązany wypłacić
pracownikowi kwotę stanowiącą różnicę między tymi należnościami.
Art. 173. Minister Pracy i Polityki Socjalnej określi, w drodze
rozporządzenia, szczegółowe zasady udzielania urlopu wypoczynkowego,
ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu
pieniężnego za urlop.

pozdrawiam
fart

Temat: Algorytm obliczania listy płac w 2009 roku
ALGORYTM NALICZANIA WYNAGRODZEŃ ZA PRACĘ
OBOWIĄZUJĄCY OD 1 STYCZNIA 2009

Zakładamy, że wynagrodzenie jest obliczane dla osoby zatrudnionej na umowę o pracę na 100% etatu i osoba ta podlega wszystkim obowiązkowym ubezpieczeniom, KUP przyjmujemy na najniższym możliwym poziomie, to jest 1335 zł rocznie, indywidualnie ustalana składka pracodawcy na ubezpieczenie wypadkowe wynosi 1.8%, wynagrodzenie brutto tej osoby wynosi 3000 zł.

Zarobek brutto 3000 zł

Ubezpieczenia Społeczne (finansowane przez pracownika):

- ubezpieczenie emerytalne 9.76%
292.8 zł

- ubezpieczenie rentowe 1.5 %
45 zł

- ubezpieczenie chorobowe 2.45%
73.5zł

Suma składek na ubezpieczenie społeczne: 411.3

Podstawa ubezpieczenia zdrowotnego = zarobek brutto – suma powyższych składek na ubezpieczenie społeczne
Podstawa ubezpieczenia zdrowotnego = 3000 - 411.3 = 2588.7

Składka na ubezpieczenie zdrowotne 9%
232.98

Podstawa opodatkowania PDOF = podstawa ubezpieczenia zdrowotnego – miesięczne koszty uzyskania przychodu
Podstawa opodatkowania PDOF = 2588.7 – 111.25 = 2477.45
Podstawa opodatkowania PDOF po zaokrągleniu do 1 zł: 2477

Zaliczka brutto na PDOF wg skali, w tym wypadku 18%
zaliczka brutto na PDOF 2477 * 18% = 445.86

Zaliczka na PDOF = Zaliczka brutto na PDOF – (7.75% * Podstawa ubezpieczenia zdrowotnego ) – Powszechna miesięczna ulga podatkowa
Zaliczka na PDOF = 445.86– (7.75% * 2588.7) – 46.34 = 445.86 – 200.62 – 46.34= 198.90
Zaliczka na PDOF zaokrąglona do 1 zł: 199

Netto do wypłaty = podstawa ubezpieczenia zdrowotnego – składka na ubezpieczenie zdrowotne – zaliczka na PDOF zaokrąglona do 1 zł
Netto do wypłaty = 2588.7 – 232.98 – 199 = 2156.72

Netto do wypłaty( na tzw. rękę): 2156.72 zł

Składki finansowane przez pracodawcę
Ubezpieczenie emerytalne 9.76%
292.8

Ubezpieczenie rentowe 4.5%
135

Ubezpieczenie wypadkowe 1.8%
54

Fundusz Pracy 2.45%
73.5

Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych 0.1%
3

Suma składek pracodawcy: 558.30 zł

Całkowity koszt wynagrodzenia: 3558.30 zł dnia Czw 20:24, 05 Lut 2009, w całości zmieniany 1 razTemat: zwolnienie agenta z pracy


Jestem agentem ( jeszcze ) w firmie ubezpieczeniowej od 9 lat, niestety
nie sprzedaję tak dużo polis na życie jak by chcieli moi pracodawcy, więc
wpadli na pomysł żeby mnie zwolnić. Z tego co słyszałem jest jakiś przepis
w Kodeksie Cywilnym, w części dotyczącej umowy agencyjnej, z którego
wynika, że przy rozwiązaniu umowy zleceniodawca powinien wypłacić jakiś
rodzaj odprawy w wysokości nie przekraczającej wynagrodzenia za ostatni
rok. Tłumaczone jest to tym, że po zwolnieniu pracownika firma dalej
osiąga korzyści z pracy uprzednio wykonanej przez niego. Odprawa nie
należy się w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego. Czy waszym zdaniem mam
szansę na otrzymanie od firmy odprawy? Może ktoś już ten temat przerabiał?
Dzięki.


Nie zwalniają cię z pracy, bo cię nie zatrudniają. Prowadzisz własną
działalność gospodarczą i oni po prostu rozwiązują z Tobą umowę.
Jeśli Tobie nie odpowiada sieć komórkowa (bo jest za droga w stosunku do
korzyści) to też ją zmieniasz.

A jeśli chodzi o swiadczenie wyrównawcze to rzeczywiście wygląda na to, że
nalezy ci się.
Zobacz: http://skrot.ogma.pl/e1cf15b4 oraz KC:
<cytat
Art. 764(3). § 1. Po rozwiązaniu umowy agencyjnej agent może żądać od
dającego zlecenie świadczenia wyrównawczego, jeżeli w czasie trwania umowy
agencyjnej pozyskał nowych klientów lub doprowadził do istotnego wzrostu
obrotów z dotychczasowymi klientami, a dający zlecenie czerpie nadal znaczne
korzyści z umów z tymi klientami. Roszczenie to przysługuje agentowi,
jeżeli, biorąc pod uwagę wszystkie okoliczności, a zwłaszcza utratę przez
agenta prowizji od umów zawartych przez dającego zlecenie z tymi klientami,
przemawiają za tym względy słuszności.
§ 2. Świadczenie wyrównawcze nie może przekroczyć wysokości wynagrodzenia
agenta za jeden rok, obliczonego na podstawie średniego rocznego
wynagrodzenia uzyskanego w okresie ostatnich pięciu lat. Jeżeli umowa
agencyjna trwała krócej niż pięć lat, wynagrodzenie to oblicza się z
uwzględnieniem średniej z całego okresu jej trwania.
§ 3. Uzyskanie świadczenia wyrównawczego nie pozbawia agenta możności
dochodzenia odszkodowania na zasadach ogólnych.
§ 4. W razie śmierci agenta, świadczenia wyrównawczego, o którym mowa w § 1,
mogą żądać jego spadkobiercy.
§ 5. Możliwość dochodzenia roszczenia o świadczenie wyrównawcze zależy od
zgłoszenia przez agenta lub jego spadkobierców odpowiedniego żądania wobec
dającego zlecenie przed upływem roku od rozwiązania umowy.
</cytat

Niedługo w Dzienniku będzie na ten temat więcej.

Temat: obawy o stopy %| A tak przy okazji stóp z lat 1990 - widać, gdzie się podziała kasa z
| PRLu na emerytury, niestety... (i większość oszczędności &quot;w pieniądzu&quot;)

Proszę, pokaż dokładnie: gdzie kasa była, i jak, i gdzie się podziała. Pokaż
ten przepływ pieniądza.


Choć to nie do mnie, to mimo tego chętnie służę:

Drobny przykład &quot;przepływów finansowych&quot; z la 90, a związanych z PRL:

3 mln książeczek mieszkaniowych (a więc zobowiązania podjętego przez
państwa wobec obywateli). Średnio na każdej ok 50 % spłaconego
mieszkania standardu &quot;średni Gierek&quot;, czyli z wielkiej płyty.
Załóżmy, że średnie mieszkanie wielkości ok. 50 mkw. Krótkie obliczenie:
3 mln * 0,5 * 50 mkw = 75 mln mkw. Cena takiego mieszkania o niski
standardzie (z wielkiej płyty) - dajmy na to 5 tyś zł.
Wynik = 375 mld zł. Minus jakieś grosze wypłacane w postaci tzw. premii
mieszkaniowej. No to załóżmy pozostaje jakieś , lekko licząc 350
miliardów nowych złotych.

Było to zobowiązanie ciążące na Państwie , a w zasadzie na Państwowym
Banku PKO BP. Dzisiejsza potęga tego banu wynika bezpośrednio z
kilkudziesięcioletniego obracania tymi pieniędzmi.

Pamiętacie prywatyzacje tego banku. Można było przy tej okazji choć
minimalnie zrekompensować tą kradzież. Oczywiście nie wpadło to nikomu
do głowy. Za to sowicie zostali wynagrodzeni pracownicy banku.
Szczególnie ci starsi stażem, a zatem właśnie ci, którzy bezpośrednio
odpowiadali za jego &quot;mówiąc delikatnie&quot; marną jakość i wszystkie
przekręty , które dokonywały się w nim na przełomie ustrojów i na
początku lat 90.

Inny przykład. PZU. Osoby , które śledziły komisję śledczą (tą dotyczącą
PZU), odnotowały być może, że urzędnicy broniący marnej jakości jego
prywatyzacji mówili, że w tamtym okresie &quot;obawiano się , że PZU być może
nawet upadnie, gdyby pojawiły się roszczenia odszkodowawcze za brak
rewaloryzacji różnego rodzaju ubezpieczeń (np. &quot;na życie&quot; itp.).

Krótko mówiąc nawet rządzący w latach 90 postkomuniści obawiali się, ba
nawet byli zdziwieni że nie ma takich procesów. W normalnym kraju PZU
nie wypłaciłaby się do dziś. W pomrocznej wszystkie numery przechodziły
bez problemu, a obecnie PZU co roku szokuje wyższymi zyskami.

To tylko dwa drobne przykłady &quot;przepływów finansowych między PRL a PRL-bis&quot;

Temat: A jak będziemy pracowici i grzeczni
Oczekujemy nagród , które będą raczej na miarę premii, których zasad nie mogą dopracować się narazie strony od PUZP < poczytajmy sobie <<< Czy należy wliczyć wszystkie składniki wynagrodzenia
W naszym zakładzie wypłacane są różne składniki wynagrodzenia, w tym między innymi premie kwartalne, dodatki funkcyjne, nagrody. Czy wszystkie składniki wypłacane pracownikowi uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego?

Nie

Przede wszystkim należy pamiętać, że przy ustalaniu podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego stosuje się zasady dotyczące zasiłków chorobowych. Według tych zasad w podstawie wymiaru zasiłków uwzględnia się składniki wynagrodzenia, jeżeli postanowienia układów zbiorowych pracy lub przepisy o wynagradzaniu przewidują zmniejszanie ich za okres choroby. Oznacza to, że oprócz przepisów ustawy o uwzględnieniu poszczególnych składników wynagrodzenia w podstawie świadczeń chorobowych decydują przepisy płacowe obowiązujące w zakładzie.

Generalnie przy obliczaniu podstawy wymiaru tych świadczeń nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, co do których przepisy płacowe nie zawierają przepisu nakazującego zmniejszenie ich w związku z pobieraniem zasiłku. Do podstawy wymiaru dolicza się natomiast składniki wynagrodzenia ulegające zmniejszeniu za czas choroby. W tym drugim przypadku należy jednak pamiętać o sposobie uwzględnianie poszczególnych składników wynagrodzenia. Jeżeli bowiem premie, dodatki, nagrody itp. ulegają zmniejszeniu za dni nieobecności w pracy w sposób proporcjonalny, podlegają uwzględnieniu w podstawie po uzupełnieniu.

W przypadku gdy ulegają o­ne zmniejszeniu w inny sposób, np. kwotowo lub procentowo, dolicza się je w wysokości faktycznie wypłaconej. W podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego nie uwzględnia się także składników przysługujących na mocy umowy o pracę lub innego aktu tylko do określonego terminu za okres po tym terminie oraz tych składników, których wypłaty zaprzestano na podstawie układu zbiorowego pracy lub przepisów o wynagradzaniu.

Podstawa prawna l Art. 41 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).
Danuta Klucz
Źródło: Gazeta Prawna Nr 055/2007 z dnia 2007-03-19Temat: umowa na czas określony - odprawa
Wypowiedzenie umowy na czas określony: kiedy odprawa?
Wypowiedzenie umowy na czas określony: kiedy odprawa?Rozważmy następujący przypadek: pracownik był zatrudniony na podstawie umowy na czas określony z klauzulą o 2-tygodniowym okresie wypowiedzenia. Wręczyliśmy pracownikowi 2-tygodniowe wypowiedzenie, bez podania przyczyny wypowiedzenia. Pracownik pracował od 1 czerwca 2006 r. do 16 lutego 2008 r. (1 rok 8 miesięcy). Czy należy mu się odprawa? I w jakiej wysokości? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy poznać powód wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę.

Jeżeli przyczyna wypowiedzenia leżała po stronie pracownika, np. osiągał on niskie wyniki pracy, pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia odprawy.

Jeśli przyczyna nie dotyczyła pracownika, lecz pracodawcy (np. nastąpiły zmiany organizacyjne w firmie, pracodawca zlikwidował stanowisko pracy, zmienił miejsce świadczenia usług), musi on wypłacić pracownikowi odprawę, gdy zatrudnia co najmniej 20 pracowników. Jeśli zatrudnia mniej osób na podstawie umowy o pracę, nie musi wypłacać odprawy. Wynika to z przepisów ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy.

Warunkiem wypłaty odprawy jest rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn niedotyczących pracownika. Nie ma przy tym znaczenia fakt, że mamy do czynienia z umową na czas określony, w której nie wskazujemy przyczyny. Pracodawca nie musi jej wpisywać w wypowiedzeniu. Wie jednak, jaka była jego przyczyna. W razie sporu sądowego sąd będzie badał przyczynę wypowiedzenia, jeśli pracownik zakwestionuje to, że nie otrzymał odprawy.

Wysokość odprawy zależy od tego, jak długo pracownik był zatrudniony u pracodawcy. Jeśli pracował krócej niż 2 lata – należy wypłacić odprawę w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Jeżeli był zatrudniony od 2 do 8 lat – przysługuje mu odprawa w wysokości dwumiesięcznego wynagrodzenia. Gdy pracował dłużej niż 8 lat - należy wypłacić odprawę w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia (art. 8 ww. ustawy).

Wysokość odprawy ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy i nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli w 2008 r. - kwoty 16 890 zł.

Podstawa prawna:
ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz.U. z 2003 r. nr 90, poz. 844).
&quot;www.KadryOnline.pl - Serwis specjalistów ds. personalnych Praktyczne wskazówki dotyczące prawa pracy, najświeższe interpretacje przepisów, informacje o zmianach prawnych, bezpłatne biuletyny e-mailoweTemat: wakacyjne i urlopowe


Z jednej strony troche glupio, ze bez twojej zgody biora Ci z Twojej wyplaty 8% co miesiac jednak teraz patrzac w maju nie bede musial martwic sie o kase na wakacyjny wyjazd.
Wynagrodzenie za pracę i za nadgodziny oraz dodatekwakacyjny

Kwota minimalnego wynagrodzenia wynosi od 1 lipca 2007 roku € 1317,00 brutto plus 8% dodatku wakacyjnego (do końca czerwca 2007 roku obowiązuje stawka € 1.306,80). Według ustawy o minimalnym wynagrodzeniu pracownik w Niderlandach uprawniony jest do dodatku wakacyjnego w wysokości przynajmniej 8% podstawy wynagrodzenia. W zależności od uregulowania zawartego w umowie o pracę dodatek wakacyjny może być obliczany w skali miesięcznej i wypłacany razem z comiesięcznym wynagrodzeniem, albo też może być obliczany w skali rocznej i wypłacany raz do roku w okresie urlopowym.

Ogólnie obowiązujące układy zbiorowe pracy zawierają odrębne (wyższe) minimalne kwoty wynagrodzenia, zależne od funkcji i stażu pracownika. Zastosowanie układów zbiorowych jest zależne od branży, w której dany pracodawca działa.

• Urlop płatny

Zgodnie z art. 634 niderlandzkiego kodeksu cywilnego (het Burgelijk Wetboek), regulującego prawo do urlopu płatnego, pracownik za każdy rok, w którym przepracował całkowity wynikający z umowy o pracę czas pracy i tym samym nabył prawo do wynagrodzenia, nabywa równocześnie prawo do urlopu płatnego w wymiarze co najmniej czterokrotności tygodniowego czasu pracy. Co oznacza, iż pracownikowi pracującemu na pełen etat przysługuje co roku prawo do przynajmniej 20 dni płatnego urlopu.

Przepisy te obowiązują pracodawców w stosunku do pracowników wykonujących usługi
transgraniczne na terenie Niderlandów. Co za tym idzie, przepisy te powinny znaleźć swoje odbicie w umowie o pracę lub w aneksie do umowy o pracę, dotyczącym oddelegowania pracownika.źródło: http://www.wehhaga.nl/docs/rynek_pracy_i_uslug.pdfTemat: Czy naprawdę trzeba płacić podwójny podatek??

Tak więc przy dochodzie 4797euro łapię się na pierwszy próg podatkowy 33,65%
To sie zgadza.

co daje kwotę 1614,19euro.. a z mojego jaaropgaven wynika ze zapłaciłem 830euro. Możecie mi wytłumaczyć skąd się wzięły te różnice?
Kwota wymieniona w jaaropgave to zaliczka wplacona na poczet podatku i ubezp. spolecznego.

Kolejne pytanie to czy kwota, którą mogę odliczyć od podatku przy rozliczaniu w Polsce to jest 119,90euro (2,5% z 4797)?

Wedlug mnie to nie.
Rozliczamy sie na podstawie paskow wyplat (salaris,payslip) a nie karty podatkowej jaaropgave (jedynie w przypadku gdy wyplacono wynagrodzenie tylko jednorazowo to mozemy z niego skorzystac).
Prosze zsumowac pozycje loonheffing z wszystkich otrzymanych paskow wyplat i porownac z jaaropgave.Liczby te powinny byc takie same.

Zalozmy, ze otrzymywales wynagrodzenie co miesiac.
4797euro / 3 miesiace = 1599euro brutto/miesiac
Nastepnie odejmujesz przyslugujace Ci diety za ten miesiac
30 dni razy 30% z 42 euro = 378 euro
1599 - 378 = 1221
Przeliczasz ta kwote na PLN po kursie twojego banku lub kursu NBP z dnia otrzymania srodkow za ten okres

Wplacono zaliczke na poczet podatku i ubezp. spolecznego
830euro / 3 miesiace = 276,66 euro

Z tej kwoty dopiero wyodrebniam rzeczywisty podatek 2,5% - przynajmniej ja tak robie - czyli:
2,5% z 276 = 6,9 euro
Ta kwote przeliczam na PLN po kursie swojego banku lub kursu NBP z dnia otrzymania srodkow za ten okres.

Postepujac w ten sam sposob obliczam kolejne okresy.Nastepnie sumuje wszystkie kwoty brutto w PLN (otrzymuje przychod).
Co do podatku to rowniez je sumuje.

Kolejnym krokiem jest skorzystanie np. z tego oto programu &quot;PITy 2007&quot; ( http://pit.dobry.pl/index.php?plik=pliki ) i wpisanie otrzymanych liczb w odpowiednie rubryki tj. PIT/ZG pozycja 10 (tu wpisujemy przychod a ponizej kwote &quot;KUP&quot;).W ten sposob otrzymamy nasz dochod.W pozycji 11 tegoz samego Pitu wpisujemy zsumowana wczesniej kwote podatku zaplaconego za granica i przeliczona na PLN.
Wynik otrzymujemy w PIT 36 tego programu.

Pozdrawiam.Temat: ubruttowienie wynagrodzenia
Moim zdaniem to co było mu wypłacone w 2000cznym roku zostało mu niesłusznie z rozpędu ubruttowione. Należy żądać zwrotu

Z założenia reformy wynikało, żeby pracownik na tym nie stracił. Innymi słowy gdyby wyrok zapadł przed dniem wprowadzenia reformy - czyli 1.01.1999 - a wypłata miałaby być dokonywana po tej dacie (czyli na przykład w roku 2000cznym) - wtedy wynagrodzenie należałoby ubruttowić, ze względu na to iż sąd zasądzając je kierował się obowiązującym stanem prawnym - czyli obliczał koszty nie uwzględniając możliwego potrącenia składek na ubezpieczenie społeczne - i takie w tym przypadku nie powinny być potrącane (stąd konieczność ubruttowienia).

Jednakże trzeba założyć, że sąd zasądzając wyrok w roku 2000 znał obowiązujące przepisy, w tym konieczność potrącania składek zus, związku z czym należy przyjąć, że zasądzając koszt zastępstwa procesowego podał go w kwocie brutto (niezależnie od sposóbów w jaki są one obliczane - możemy tu mówić o sądzie albo o ustawodawcy, który powinien był zmienić stawki).Bo jeśli by tak nie było, to Twoje akutalne wynagrodzenie z tego tytułu też powinno być ubruttawiane

znalazłam jeszcze coś takiego, tam mówią co prawda o ubruttowieniu wynagrodzenia radcowskiego, ale jednocześnie mówią, że:

W rezultacie po zastosowaniu wskaźnika przeliczenia przychodu 123,0164% określonego w powołanym wyżej rozporządzeniu z 14 grudnia 1998 r., przeliczone wynagrodzenie radców prawnych za zastępstwo procesowe wynosi od 1 stycznia 1999 r. nie mniej niż 79,96% kosztów zastępstwa. Od tak ustalonego wynagrodzenia pracodawca (płatnik składek) potrąca składki na ubezpieczenia społeczne, finansowane przez ubezpieczonego; po potrąceniu odpowiada ono stawce 65% kosztów zastępstwa procesowego.
http://www.pudc.pl/archiw...ndex.php?pos=14
(trzecia część pisma, na samym dole)Temat: Wynagrodzenie chorobowe - jak obliczyć
Waloryzacja podstawy wymiaru zasiłku

Czy waloryzacją podstawy wymiaru zasiłku są objęci wszyscy ubezpieczeni?

Jeżeli obliczasz podstawę wymiaru zasiłku chorobowego dla pracowników niezdolnych do pracy, na pewno nieraz zastanawiałeś się, czy podlega ona waloryzacji. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, jakie są zasady waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, przeczytaj ten tekst.

Waloryzacji podlega zarówno podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ustalona dla pracowników, jak i dla ubezpieczonych niebędących pracownikami. Jest ona przewidziana tylko wtedy, gdy po upływie 6-miesięcznego okresu zasiłkowego wypłata zasiłku została przedłużona.
Zasady waloryzacji są następujące, jeżeli przedłużenie wypłaty zasiłku chorobowego nastąpiło:
1) w I kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w III kwartale w stosunku do I kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
2) w II kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w IV kwartale w stosunku do II kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
3) w III kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w I kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do III kwartału ubiegłego roku kalendarzowego,
4) w IV kwartale kalendarzowym danego roku, podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ulega podwyższeniu o procent wzrostu przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w II kwartale tego roku kalendarzowego w stosunku do IV kwartału ubiegłego roku kalendarzowego
(art. 44 ust. 1 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60, poz. 636 ze zm.). Prezes ZUS ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski", w terminie do ostatniego dnia każdego kwartału kalendarzowego, wskaźnik waloryzacji zasiłku chorobowego obowiązujący w następnym kwartale.
PAMIĘTAJ !
Waloryzacji podlega zarówno podstawa wymiaru zasiłku chorobowego ustalona dla pracowników, jak i dla ubezpieczonych niebędących pracownikami.
Temat: czy komornik moze zablokować wszystkie srodki na rachunku bankowym
Dnia 2008-08-09 00:15,  MK stwierdził, że:


| A jakaś podstawa prawna do tego?

Raczki bola i ciezko poszukac w Internecie?


Mniej więcej takiej odpowiedzi się spodziewałem.


A moze Google padlo?


SOA#1


Hint: kodeks postepowania cywilnego


Jest jeszcze prawo bankowe, które określa wysokość kwoty wolnej od
zajęcia i nie wspomina nic na temat zgody komornika na jej wypłatę.
W/g pewnej interpretacji, którą znalazłem w Lexie:

&quot;Zajęcie rachunku bankowego nie dotyczy środków pieniężnych wyłączonych
od egzekucji przez przepisy prawa. Wśród rozlicznych ograniczeń
egzekucji wprowadzonych zarówno przez kodeks postępowania cywilnego, jak
i inne ustawy28, szczególne znaczenie z punktu widzenia banku mają
zwolnienie spod egzekucji określone w art. 56 pr. bank. oraz uchylenie
zakazu wypłat z zajętego rachunku z art. 890 § 2 k.p.c.
Zgodnie z art. 56 pr. bank. środki pieniężne na rachunkach
oszczędnościowych jednej osoby są wolne od zajęcia do wysokości
trzykrotnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze
przedsiębiorstw, bez wypłat nagród z zysku, ogłoszonego przez Prezesa
GUS za okres bezpośrednio poprzedzający dzień wystawienia tytułu
wykonawczego.
Bank ma wówczas obowiązek obliczenia kwoty wolnej od zajęcia i
wykonywania dyspozycji posiadacza rachunku w ramach tej kwoty, chyba że
zajęcie zostało dokonane w celu zaspokojenia wierzytelności o
dostarczenie środków utrzymania.&quot;

W każdym razie nie spotkałem się z sytuacją, w której przed
zrealizowaniem wypłaty kwoty zawierającej się w wolnej od zajęcia z
rachunku objętego tytułem egzekucyjnym, pracownik musiałby uzyskać zgodę
komornika na jej wykonanie.

Temat: odprawa,dalsze postepowanie
1. Pewnie że możesz iść z tym do sądu, ponieważ rozumiem że pracodawca już się określił że nie zamierza wypłacić Ci odprawy? Bi jeśli tak nie jest, to radził bym najpierw wysłać do pracodawcy wezwanie do zapłaty odprawy.

2. Pracownik jest zwolniony z kosztów sądowych do roszczeń niepczekraczających 50,000 pln.

3. Ile będziesz czekał, trudno powiedzieć wszystko zależy od sprawności wydziału do którego sprawa trafi. Na pewno sprawa zosanie rozstrzygnięta szybciej niż przez wydział cywilny.

4. Wysokość odprawy reguluje ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Dokładnie jej artykuł 8, który mówi:

Art. 8. 1. Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:

1) jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;

2) dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;

3) trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.

2. Przy ustalaniu okresu zatrudnienia, o którym mowa w ust. 1, przepis art. 36 § 11 Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio.

3. Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.

4. Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Jeżeli pracowałeś 3lata i 2 misiące należy Ci się odprawa w wysokości 2 miesęcznego wynagrodzenia.Temat: eng>pl - ile procentowo &quot;ROŚNIE&quot; tekst po tłumaczeniu?


| Myślę, że właśnie w tych granicach, tj. 5-10%.

uff, dziekuje :)

| NB na przyszłość możesz rozliczać się od liczby znaków w tekście
| oryginalnym - skoro za 110 stron tekstu polskiego chcesz wziąć X zł, to
| możesz obliczyć cenę za stronę, znak albo wyraz oryginału.

wlasnie! tez o tym myslalam. Z tym ze nie mam pomyslu jakby to zrobic
zebym nie
wyszla na tym jak zablocki na mydle :)

Zalozmy ze tekst zrodlowy ma 100 stron wiec polski mialby ok 110 stron.
Biorac np 30 zl za strone powinno wyjsc 3300 zl. I teraz mam rozumiec, ze
powinnam podac klientowi cene za strone tekstu zrodlowego - 33 zl? Dobrze
rozumiem? lub tez 0,02 zl za znak?

Nasunelo mi sie jeszcze kilka pytan :)
1. Ostatnio przegladajac strony biur tlumaczen zauwazylam ze coraz
czesciej jest
tendencja do obliczenia strony rozliczeniowej jako 1500 znakow a nie 1800
jak to
bylo dawniej. Czy cos przeoczylam czy po prostu teraz tak sie to liczy?
Moze to
glupie pytanie ale zaintrygowalo mnie :)

2. Rozliczenie za tekst specjalistyczny (nie techniczny tylko np ekonomia,
finanse, bankowosc) - cena znowu rosnie prawda? Ja zauwazylam ze ceny te
baaaardzo sie roznia. Biura naliczaja od 20-50 % stawki wyjsciowej. Czy
jest na
to jakas regula czy powinno sie wyposrodkowac ta kwote &quot;wedlug uznania&quot;?

3. Tlumaczenia expresowe. Ile stron dziennie rozumie sie jako tlumaczenie
expresowe? tu tez dane bardzo roznia sie. Od 6-15. N iektore biura nawet
maja
rozroznienie na tlumaczenia zwykle, pilne, superpilne, expresowe itp.

Przepraszam za mnostwo pytan ale tak jak mowie jestem ciekawska i wiaze
swoja
przyszlosc z tym wlasnie zawodem :)


Wiesz, to jest trochę tak jak z jakością - wszystko zależy niestety od
klienta (czyli biura). Mają swoje zasady i raczej ich dla Ciebie nie
zmienią, choć zapewnie możesz negocjować same stawki podstawowe. Oprócz
wynagrodzenia istotne są również inne aspekty współpracy, np. skuteczne
pośrednictwo w wyjaśnianiu wątpliwości i w ogóle komunikacja, terminowość
wypłat, a nawet miła atmosfera czy atrakcyjność tekstów. Po jakimś czasie
sobie wybierzesz, czyje zlecenia Ci odpowiadają, a czyje nie.

Pozdrawiam
Adam

Temat: Gospodarka - Polska
ZATRUDNIENIE Obciążenia socjalne dla przedsiębiorców

Pracodawcy też będą emigrować za granicę

Planowany wzrost wynagrodzenia minimalnego, brak ustawy o emeryturach pomostowych i zmiana zasad obliczania waloryzacji rent i emerytur może zachęcać polskich przedsiębiorców do tworzenia firm za granicą.

Z szacunków Polskiej Konfederacji Pracowników Prywatnych Lewiatan wynika, że w 2008 roku budżet państwa będzie musiał pokryć 12 mld zł dodatkowych zobowiązań na cele społeczne. Chodzi m.in. o podwyżkę wynagrodzeń w sferze budżetowej (o 9,3 proc.) oraz planowany wzrost wynagrodzenia minimalnego do 1126 zł.

- Trzeba jednak pamiętać, że rzeczywisty koszt wypłaty takiego wynagrodzenia dla pracodawcy będzie jeszcze wyższy. Bez wątpienia spowoduje to zwolnienia, zwłaszcza pracowników o najniższych kwalifikacjach. Wzrośnie też zatrudnienie w szarej strefie - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

W przyszłym roku prowadzenia własnej działalności gospodarczej w Polsce nie ułatwi także przedłużenie o kolejny rok zasad przechodzenia na wcześniejsze emerytury oraz projekt wprowadzenia corocznej waloryzacji rent i emerytur (dotychczas świadczenia te były waloryzowane co trzy lata, chyba że wskaźnik inflacji wyniósł przekroczył 5 proc.). Według PKPP Lewiatan budżet państwa wyda na oba te cele 6,7 mld zł.

Dodatkowo resort zdrowia chce wprowadzenia 2 proc. podatku pielęgnacyjnego, a Ministerstwo Pracy - uchwalenia ustawy przeznaczającej pieniądze z budżetu na politykę prorodzinną.

Zdaniem Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan, nieracjonalna polityka rządu wobec pracodawców powoduje, że polskie firmy emigrują za granicę. Już ponad 300 polskich firm otworzyło przedsiębiorstwa w Rumunii, a około 300 - w Niemczech. Polskie firmy inwestują np. w Szwajcarii (1,2 mld euro), Czechach (434 mln euro), Szwecji (240 mln euro) czy Holandii (220 mln euro).

W najbliższym czasie polscy przedsiębiorcy wejdą na rynek bułgarski. Firmy nadal będą funkcjonować w Polsce, ale przeniosą swoją działalność za granicę - uważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor departamentu ekspertyz ekonomicznych PKPP Lewiatan.

ŁUKASZ GUZA

http://www.gazetaprawna.pl/?action=show ... .3.0.1.htmTemat: Jakie roszczenia finansowe mogę przedstawić w Sądzie?
Zostałem zwolniony przez pracodawcę, złożyłem pozew do Sądu Pracy o uznanie wypowiedzenia za bezzasadne, bezskuteczne i o przywrócenie do pracy. Sprawa trwała ponad rok i teraz zbliża się już do finału, w którym Sąd uzna wszystkie moje roszczenia. W związku z tym chciałbym się dowiedzieć, co powinienem zrobić z następującymi sprawami:
1 Pracodawca będzie zobowiązany wypłacić mi zaległe pobory za czas pozostawania bez pracy - czy powinienem rozszerzyć pozew o wypłatę odsetek za zwłokę, czy też przynależą mi one automatycznie? czy będę musiał założyć osobną sprawę, jeśli pracodawca mi ich nie wypłaci?
2 W międzyczasie pracodawca wprowadził 2 podwyżki płac dla wszystkich pracowników - czy wobec tego mogę się domagać, by uwzględniono to obliczaniu należnych mi zaległych poborów? rozszerzenie pozwu, czy też trzeba złożyć osobny pozew?
3 Pracodawca również wypłacał wszystkim pracownikom środki z Funduszu Świadczeń Socjalnych - czy mogę również domagać się ich wypłacenia? rozszerzenie pozwu, czy też trzeba złożyć osobny pozew?
4 Przez cały ten okres nie wpływały środki do Funduszu Emerytalnego – czy wobec tego teraz mogę domagać się, by przy wypłacie zaległych wynagrodzeń pracodawca nie wpłacił ich jako jedną dużą składkę ale musiał je wpłacić jak za każdy zaległy miesiąc z karnymi odsetkami za zwłokę? rozszerzenie pozwu, czy też trzeba złożyć osobny pozew?
5 Przez okres pozostawania bez pracy pobierałem zasiłek dla bezrobotny, po wyroku Sądu będę musiał ten zasiłek zwrócić w całości, łącznie z tym, co zostało wpłacone na składki ZUSu i podatek dochodowy. Pracodawca zaś wypłacając mi zaległe pobory również opłaci ZUS i podatek, w związku z czym powstanie nadpłata – jak mogę ją odebrać (zasiłek pobierałem przez 6 miesięcy w 2002 r i 6 w 2003)?
Temat: Średnia za urlop
Wynagrodzenie za czas urlopu wypoczynkowego powinno być ustalane indywidualnie dla każdego pracownika.

Na wynagrodzenie urlopowe składają się:

* wynagrodzenie zasadnicze,
* inne świadczenia ze stosunku pracy.

Art. 172. Za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zmienne składniki wynagrodzenia mogą być obliczane na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z okresu 3 miesięcy poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu; w przypadkach znacznego wahania wysokości wynagrodzenia okres ten może być przedłużony do 12 miesięcy.
Art. 172.1. § 1. Jeżeli pracodawca na podstawie odrębnych przepisów jest obowiązany objąć pracownika ubezpieczeniem gwarantującym mu otrzymanie świadczenia pieniężnego za czas urlopu, pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie przewidziane w art. 172 lub ekwiwalent pieniężny, o którym mowa w art. 171.
§ 2. Jeżeli świadczenie pieniężne za czas urlopu, o którym mowa w § 1, jest niższe od wynagrodzenia przewidzianego w art. 172 lub od ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w art. 171, pracodawca jest obowiązany wypłacić pracownikowi kwotę stanowiącą różnicę między tymi należnościami.
(źródło: Kodeks pracy)

Jak ustala się składniki wynagrodzenia urlopowego?

W wynagrodzeniu urlopowym bierze się pod uwagę składniki:

* stałe – określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości,
* zmienne – przysługujące za okresy nie dłuższe niż miesiąc.

Stałe składniki wynagrodzenia, takie jak: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny, dodatek za warunki szkodliwe itp., uwzględnia się w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu wykorzystywania urlopu.

Zmienne składniki wynagrodzenia uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu, a jeżeli składniki te ulegają znacznym wahaniom – nawet z 12 miesięcy.

Składniki zmienne to:

* stawki godzinowe, dzienne, tygodniowe, akordowe, prowizyjne,
* wynagrodzenie za godziny nadliczbowe,
* premie określone jako stały procent od zmiennego wynagrodzenia podstawowego lub jako zmienny procent od stałej płacy zasadniczej.

Zastrzeżenie:
Poza omówionymi składnikami wynagrodzenia pracownik może otrzymywać również składniki przysługujące za okresy dłuższe niż miesiąc (np. premie kwartalne czy roczne). Nie uwzględnia się ich jednak przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego.

Gdy z urlopu korzysta nowo zatrudniony pracownik, podstawy wymiaru wynagrodzenia urlopowego nie liczy się, uwzględniając 3 lub 12 miesięcy, tylko czas faktycznie przepracowany.

Jeżeli przez cały okres przyjęty do ustalenia podstawy wymiaru, poprzedzający miesiąc wykorzystywania urlopu wypoczynkowego, lub przez okres krótszy, lecz obejmujący pełny miesiąc kalendarzowy lub pełne miesiące kalendarzowe, pracownikowi nie przysługiwało wynagrodzenie miesięczne, przy ustalaniu podstawy wymiaru uwzględnia się najbliższe miesiące, za które pracownik otrzymał wynagrodzenie.

Czego nie uwzględnia się przy obliczaniu świadczenia urlopowego?

Przy obliczaniu sumy wynagrodzeń, branych pod uwagę przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop, nie uwzględnia się:

* jednorazowych lub nieperiodycznych wypłat za spełnienie określonego zadania bądź za określone osiągnięcie,
* wynagrodzenia za czas gotowości do pracy oraz za czas niezawinionego przez pracownika przestoju,
* nagród jubileuszowych,
* wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy i czas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
* ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy,
* dodatkowego wynagrodzenia radcy prawnego z tytułu zastępstwa sądowego,
* wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy spowodowanej chorobą lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną,
* nagród z zakładowego funduszu nagród, dodatkowego wynagrodzenia rocznego, należności przysługujących z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej,
* odpraw emerytalnych i rentownych oraz innych odpraw pieniężnych,
* wynagrodzenia i odszkodowania przysługującego w razie rozwiązania stosunku pracy.Temat: Nagroda jubileuszowa a działalność gospodarcza
Wypłata nagrody jubileuszowej

Nagroda jubileuszowa jest świadczeniem fakultatywnym. Prawo do niej nie wynika wprost z powszechnie obowiązujących przepisów prawa pracy, ale z przepisów wewnątrzzakładowych. Tylko niektóre grupy zawodowe, jak np. nauczyciele, pracownicy urzędów państwowych czy samorządowych, mają prawo do nagrody jubileuszowej zagwarantowane przepisami rangi ustawowej. Istotą nagrody jubileuszowej jest, że przysługuje ona po przepracowaniu określonej liczby lat. Jednak sposób ustalenia wysokości świadczenia, okresu czasu, który do nagrody uprawnia oraz terminu wypłaty jest regulowany przepisami wykonawczymi, bądź wewnętrznymi.

Nagroda jubileuszowa ma specyficzny status wśród świadczeń fakultatywnych. Nie jest to wynagrodzenie za pracę, wynikające obligatoryjnie z przepisów prawa pracy. Nie jest także nagrodą – w jej dosłownym znaczeniu, ponieważ nie jest świadczeniem wyłącznie uznaniowym. Nagroda jubileuszowa najbardziej przypomina premię, której warunkiem przyznania jest wieloletnia praca.

W wielu przypadkach wprowadzenie nagrody jubileuszowej do systemu wynagradzania jest zależne od woli pracodawcy. Jest to również ogromne pole do działania dla istniejących w zakładach pracy związków zawodowych. Możliwe jest wypracowanie w tym zakresie kompromisów i ustalenie, jakie poszczególne okresy pracy, a także inne okresy zatrudnienia zaliczane do stażu pracy stanowią podstawę do nabycia prawa do nagrody jubileuszowej (mogą to być np. okresy pracy w gospodarstwie rolnym, czy pobierania zasiłku dla bezrobotnych). Wprowadzenie zapisów o nagrodzie jubileuszowej do przepisów płacowych w zakładzie pracy powoduje, że od tej chwili nagroda jubileuszowa nie jest już świadczeniem uznaniowym, ale obligatoryjnym. Pracodawca ma zatem obowiązek jej wypłaty, jeżeli spełnione zostaną określone warunki.

Prawo do nagrody jubileuszowej nabywa pracownik, który zgodnie z obowiązującymi przepisami (powszechnie obowiązującymi lub wewnętrznymi) przepracował nieprzerwanie i nienagannie określony czas u danego pracodawcy, w określonej branży lub zawodzie. Jeżeli pracownik spełni wymagania warunkujące prawo do otrzymania nagrody jubileuszowej uzyskuje on roszczenie o jej wypłatę. Okresy inne niż okresy zatrudnienia mogą być wliczane do okresu pracy uprawniającego do otrzymania nagrody jubileuszowej tylko wówczas, gdy są wymienione w obowiązujących u pracodawcy przepisach płacowych. Dlatego ważne jest, aby przepisy dokładnie określały, jakie okresy zatrudnienia uprawniają do nagrody jubileuszowej i świadczenie zależy od stażu pracy w jednym zakładzie, czy te okresy pracy podlegają sumowaniu.

Najczęściej prawo do nagrody jubileuszowej przysługuje pracownikowi po kolejnych 5-cioletnich okresach zatrudnienia. Podstawą wyliczenia wysokości nagrody jubileuszowej jest zazwyczaj miesięczne wynagrodzenie (lub jego wielokrotność) przysługujące pracownikowi w dniu nabycia uprawnienia. Obliczając wysokość nagrody stosuje się najczęściej zasady obowiązujące przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy. Jednak w kwestii uprawniających do nagrody okresów zatrudnienia oraz sposobu obliczania i wypłaty świadczenia pracodawca może wypracować własne zasady.

Powstanie roszczenia o wypłatę nagrody jubileuszowej może znaleźć swój finał w sądzie pracy. Prezentujemy poniżej wzór pozwu, jaki w tej sprawie można wnieść do sądu. Szczegółowe wyjaśnienia dotyczące strony formalnej pozwu zamieszczane były poprzednio na łamach „Tygodnika Solidarność Świętokrzyska” przy prezentowaniu poszczególnych pism procesowych. Zachęcamy również do skorzystania z bazy wzorów pism procesowych, które znajdują się na stronach internetowych Zarządu Regionu Świętokrzyskiego NSZZ Solidarność: www.solidarnosc.home.pl oraz www.solidarnosc.org.pl/kielce

Nieprecyzyjne reguły dotyczące obliczania i wypłaty nagród jubileuszowych stanowią często przyczynę zatargów w zakładach pracy.

Katarzyna WronkaTemat: Niepełnosprawni w pracy
Uprawnienia pracownicze osób niepełnosprawnych

Ustawa z 27 sierpnia 1997 r o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych zawiera uregulowania szczególne w stosunku do zawartych w Kodeksie pracy postanowień, dotyczących czasu pracy, urlopów wypoczynkowych oraz zwolnień z pracy.

Czas pracy

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zależy od orzeczenia stopnia niepełnosprawności.
Przy lekkim stopniu czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W przypadku pracownika mającego znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności czas pracy nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Wskazany wymiar czasu pracy musi być stosowany od następnego dnia po przedstawieniu pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.
Osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Zakazu tego nie stosuje się w dwóch przypadkach:
- w stosunku do osób zatrudnionych przy pilnowaniu,
- w przypadku gdy na wniosek osoby zatrudnionej lekarz przeprowadzający badanie profilaktyczne lub z powodu jego nieobecności lekarz sprawujący opiekę nad daną osobą wyrazi na to zgodę. Koszt tych badań ponosi pracodawca.

Osoba niepełnosprawna ma prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Czas dodatkowej przerwy wynosi 15 minut jest wliczany do czasu pracy.
Dodatkowa przerwa 15 minut + 15 minut przerwy, wynikające z art. 129 poz. 10 Kodeksu pracy = 30 minut przerwy w pracy.

Stosowanie krótszych norm czasu pracy nie może spowodować obniżenia wysokości wynagrodzenia wypłacanego w stałej miesięcznej wysokości. Godzinowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, które odpowiadają zaszeregowaniu wykonywanej pracy, po przejściu na zmienione normy czasu pracy (po orzeczeniu stopnia niepełnosprawności) ulegają podwyższeniu w stosunku, w jakim pozostaje dotychczasowy wymiar czasu pracy do tych norm.

Dodatkowy urlop

Osobom mającym znaczny i umiarkowany stopień niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy wynoszący 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Urlop ten nie będzie przysługiwał, gdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych (np. urlopy dla nauczycieli) lub do urlopu dodatkowego na podstawie odrębnych przepisów (np. urlopy dla sędziów). Gdy wymiar takiego urlopu jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast niego pracownikowi przysługuje urlop dodatkowy w wymiarze wskazanym w ustawie, czyli 10 dni roboczych. Prawo do pierwszego dodatkowego urlopu pracownik niepełnosprawny nabywa po przepracowaniu roku po dniu orzeczenia znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności.

Płatne zwolnienia z pracy

Pracownicy z orzeczonym znacznym umiarkowanym stopniem niepełnosprawności mają prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem wynagrodzenia, które oblicza się jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy:
- w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających, a także w celu uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, jeżeli czynności te nie mogą być wykonane poza godzinami pracy (np. ze względu na godziny funkcjonowania zakładu opieki zdrowotnej),
- w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej jednak niż raz do roku.

Łączny wymiar urlopu dodatkowego (czyli 10 dni) i zwolnienia od pracy w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym nie mogą przekroczyć 21 dni roboczych. Zwolnienie udzielane jest na podstawie wniosku lekarza o skierowanie na turnus rehabilitacyjny, w którym musi być określony rodzaj i czas trwania turnusu. Podstawą wypłaty wynagrodzenia za czas zwolnienia jest dokument potwierdzający pobyt na turnusie, wystawiony przez organizatora turnusu.

napisane na podst. własnych wiadomościTemat: &quot;Tylko idiota pracuje za 700 zł!&quot;

Marcim B. napisał/a:
W Skarbimierzu powstaną wkrótce nowe miejsca pracy. Coś w okolicy drgnie i temat pensji w wysokości 700zł nie będzie aktualny (mam nadzieję )

mniejmy nadzieję, iż będzie pięknie i ładnie... iż nie będzie powtórki Elektroluxa w Oławie.....gdzie na początku stawki były tragiczne


moze z innej beczki ale mniej wiecej w temacie....powstaje nowy zaklad lub nawet zaklad juz istnieje...nie ma to w sumie znaczenia....znaczenie ma jedynie to, czy zaklad ma linie...i czy te linie są lub dadzą się zautomatyzowac
taka mala sytuacja:
pracownik vs maszyna, robot etc.
cel: pobrac srubke z pojemnika A > włożyć tą srubkę do otworu B > opuścić dokrętarkę C > po dokręceniu ( robot sam wie kiedy skonczyc ) sa 2 opcje:albo dana czesc przesunie się sama (tasma wciąż &quot;leci&quot;) albo pracownik ją &quot;przesunie&quot;.....ale w tym wszystkim najważniejsze jest to: pobrac srubke z pojemnika A > włożyć tą srubkę do otworu B > opuścić dokrętarkę C
załóżmy, że pracownik na tym stanowisku zarabia...700zł...a dlaczego tylko tyle?
Można by zamiast człowieka postawić &quot;robota&quot; którego koszt...hmmm....500 tyś € ( no moze przesada, jak na taka operacje prosta to...20 tyś € )....utrzymanie robota, awarie serwis, naprawy - rocznie niech bedzie 2000 €...zakladajac ze robot &quot;popracuje&quot; 5 lat...30 tys € do...520 tys €....zakladajac ze takich maszyn do pobierania srubek potrzeba...50...to mamy 1.500.000 € przy wersji optymistycznej do ...
Z tych 30 tys € to na rok wyjdzie z jakies 6000€
6000€/12 = 500€
500€ * 3,40 = 1700 zł - praca miesieczna maszyny
700 zl - praca miesieczna czlowieka
różnica - 1000 zł
jak widac bardziej oplaca sie przyjąć do pracy czlowieka niz kupic robota....fakt faktem ze wkladanie srubek do ambitnych prac nie nalezy...wrecz pachnie zdebilizowaniem osoby wykonującej daną czynność...no ale takie życie ( nie uwłaczając oczywiście nikomu kto np. taka prace wykonuje tzn. pobrac srubke z pojemnika A > włożyć tą srubkę do otworu B ).....z jednej strony można by rzec ze to strasznie mało te 700 zl...z drugiej strony jak na taką pracę to &quot;strasznie&quot; dużo...inny punkt widzenia jak zwykle bedzie mial pracownik a jeszcze inny jego przelozony....ale wyplata to tak naprawde jedno wielkie równanie matematyczne zawierajace w sobie wiele wskazników,proporcji,procentów i tym podobnych &quot;niewiadomo co&quot;....wiec jesli &quot;matematykom&quot; wyjdzie 700 zl jako max to nie ma cudów i wiecej nie dostaniecie....a firma na was jeszcze zarobi ze hoho
druga sprawa....rotacja pracowników...pokazcie mi kto w takiej wielkiej firmie na tak &quot;ambitnym&quot; stanowisku przy tak &quot;wysokich&quot; zarobkach pracuje dluzej niz...5 lat...rok dwa i papa....a wyplata...ktorys ze wskaznikow sie zmieni...i po podwyzce 720 zl ......... i moze to co tu pisze jest dla niektorych dziwne i niezrozumiale....ale prawdziwe....pracodawca obliczajac zarys wynagrodzenia kieruje sie wlasnie takimi kryteriami....a wydaje mi sie ze rozmawiamy tutaj o pracowniku &quot;fizycznym&quot; zarabiajacycm 700 zl....no bo jakos takos pracownika &quot;umyslowego&quot; za 700 zl to nie moge sobie wyobrazic ( i nie chodzi mi tu o ilosc skonczonych szkol ew studiow a z braku pracy dyplom do kieszeni i heja na &quot;linke&quot; itp.).....ale ale ale....wezmy pod uwage taka opcje....mamy tylko 1 rodzaj srubek....a jak juz mamy 2 rodzaje,3,4,5....przeprogramowanie maszyny czasem jej przebudowanie - dodatkowe koszty....a czlowiek...po 5 minutach juz wie do jakiego otworu jaka srubka - koszt 0 zł a powinno byc + 700 zl za dodatkowa czynnosc - myslenie - i za kazda kolejna , w tym przypadku, srubke od 300 do ??? zl wiecej tak aby pracownik (&quot;a'la fizyczny&quot;) wykonujacy nawet &quot;proste&quot; czynnosci zarabial te minimum 1500 zl netto pensji zasadniczej.....ale zaraz pojawi sie pytanie....to ile powinien dostawac xxx na stanowisku xxxTemat: Polisa posagowa PZU - walczyc?


Witam!
Wiem, ze tamat byl juz kiedys poruszany (szukalem w archiwum), ale bylo to
dosc dawno, a mnie interesuja przypadki aktualne. Sprawa wyglada mniej
wiecej tak:
W 1983 r moja mama wykupila w PZU polise posagowa (dla mnie) wplacajac
_JEDNORAZOWO_ 50.000 owczesnych zlotych (troche to bylo pieniedzy - chyba
cos ok 3-4 srednich krajowych). W polisie jest mowa o tym, ze po uplywie
ustalonego okresu PZU wyplaci ok 150.000. Ustalony czas minal wlasnie w
tym
roku. Otrzymalem pismo z PZU w ktorym wspanialomyslnie prosza o zgloszenie
sie i odebranie swiadczenia w wysokosci 3.900 z groszami (wszystko pieknie
rozpisane jak bylo liczone). Wzialem wiec kalkulator, policzylem, i wyszlo
mi cos malo (przynajmniej mi sie tak wydaje). Nie jest to nawet
odpowiednik

mnie nie satysfakcjonuje i ze robia sobie jaja (cos w tym stylu). Po kilku
dniach (tak - dniach a nie tygodniach!) przyszlo kolejne pismo, ze &quot;zarzad
upowaznil do wyplaty 5.100&quot; z groszami. Ale tym razem juz bez zadnych
uzasadnien i wyliczen. Poszlo wiec do nich kolejne pismo (juz troche
bardziej ostrzejsze), ze sobie z ludzi robia jaja. Na odpowiedz czekam. I
tu
moje pytanie: Czy ktos przerabial juz ten temat? Jesli tak, to jak sie
skonczylo? Jakie pieniazki otrzymal? Jak walczyl? Czy oplaca sie wstepowac
na droge sadowa? Jakie sa koszty takiego postepowania?

P.S. Jeszcze raz zaznaczam, ze byla to wplata jednorazowa w wysokosci
50.000
zl. pozniej juz nie bylo nic doplacane.

--
Pozdrowka
Pedroz [BB]


Możesz żądać sądowej waloryzacji świadczenia przyrzeczonego (358(1) par.3
k.c.). Waloryzacja to może zostać przeprowadzona według różnych kryteriów.
Oto najbardziej typowe:
- przeliczenie wg najniższego miesięcznego wynagrodzenia,
- j.w., ale wynagrodzenie przeciętne,
- przeliczenie wg ceny pakietu podstawowych towarów i usług,
- przeliczenie wg ceny 1m2 powierzchni mieszkania,
- przeliczenie metodą procentu składanego.

Najłatwiejszym i najczęściej stosowanym kryterium jest odniesienie wartości
świadczenia przyrzeczonego do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Obliczasz ile przeciętnych wynagrodzeń było ono warte w chwili zawarcia
umowy i uzyskany iloraz mnożysz przez obecne przeciętne wynagrodzenie.

Przeciętne miesięczne wynagrodzenie w roku 1983 wynosiło 14.475 starych zł.
Trzeci kwartał roku 2000 to  1.905,76 zł (choć zdaje się opublikowano już
nowsze dane). Świadczenie przyrzeczone w roku 1983 stanowiło ok. 10,36
ówczesnego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Kwota przeciętnego
wynagrodzenia w 2000 r. powinna zostać obniżona o 18.71 % (obligatoryjna
składka na ubezpieczenie zdrowotne), a od tej sumy odjąć podatek dochodowy
(ubruttowienie wobec składników nie podlegających odliczeniu w 1983 r.).
Powstaje w ten sposób kwota brutto 1.254,85 zł. Iloczyn tej sumy i liczby
10,36 daje sumę ok. 13 tys. zł.
Mając na uwadze &quot;rozważenie interesów stron&quot; z usyskanej kwoty życzysz sobie
70-80 % (dysproporcję uzasadnia się wklejając do wyroku coś w stylu: &quot;Strona
pozwana, jako instytucja wyspecjalizowana i potentat na rynku usług
ubezpieczeniowych ma dużo większe możliwości poddźwignięcia ciężaru
nadzwyczajnej zmiany stosunków niż pojedyńcza osoba, zawierająca z pozwaną
umowę.&quot;).

A zatem suma jakiej można oczekiwać w przypadku waloryzacji sądowej to 9-10
tys. zł.

Żądając stawki maksymalnej (ujmując rzecz rozsądnie - 80 % przeliczonego
świadczenia przyrzeczonego), tj. sumy 10.400 zł będziesz musiał uiścić wpis
w wysokości 828 zł. W razie wygranej sumę tę zwróci pozwany. Można wnosić o
zwolnienie od kosztów sądowych. Trzeba w takiej sytuacji wykazać, że powód
nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku koniecznego
utrzymania siebie i osób najbliżych. Zwolnienie od kosztów ma w takiej
sprawie podwójne zastosowanie.
Raz - nie płacisz. Dwa - sąd jest skłonny ustalić korzystniejszą proporcję
&quot;słusznych interesów stron&quot;.

Zlecenie sprawy adwokatowi w tego typu sprawie często następuje na zasadzie
&quot;10 - 20 % potrącane z wygranej&quot;.

Sprawę tego typu trudno przegrać (&quot;mimo wysiłków lekarzy pacjent wciąż żyje&quot;
;-).

behemot


Strona 1 z 2 • Wyszukano 81 postów • 1, 2
Szablon by Sliffka